یک لقمه کتاب- مبانی مدیریت عاشورایی- ۲

یک لقمه کتاب- مبانی مدیریت عاشورایی

 
 الگو‌گیری بشر از عاشورا
انسان‌ها بیش از حرف‌ها و نوشته‌ها، از اشخاص و عملکردها الگو می‌گیرند. تأثیرگذاری یک حادثه یا الگوی رفتاری بر اندیشه‌ها و عمل‌های مردم‌، بیش‌تر از گفتار است و حتی بسیاری از الگوگیری‌ها از گفتار هم‌ریشه در تصدیق رفتارهای الگو دارد.
ازاین‌رو در قرآن کریم کسانی که به‌عنوان «اسوه‌» معرفی شده‌اند تا مردم در ایمان و عمل از آنان سرمشق بگیرند، در رفتار الگو هستند. حادثه‌هایی هم که از پیشینیان در قرآن آمده ـ به‌ویژه بخش‌هایی که به نیکی‌ها، ایمان‌ها، صبرها، مجاهدت‌ها و اطاعت‌ها و ایثارهای فرزانگان اشاره‌شده ـ همه برای معرفی الگوست‌.
تاریخ اسلام و شخصیت‌های برجسته اسلامی نیز برای مسلمانان در همه دوره‌ها الگو بوده و تعالیم دین ما و اولیای مکتب نیز توصیه کرده‌اند که از نمونه‌های متعالی و برجسته در زمینه‌های اخلاق و کمال‌، سرمشق بگیریم‌.
در میان حوادث تاریخ‌، «عاشورا» و «شهدای کربلا» از ویژگی خاصی برخوردارند و صحنه‌صحنه این حماسه ماندگار تک‌تک حماسه‌آفرینان عاشورا، الگوی انسان‌های حق‌طلب و ظلم‌ستیز بوده و خواهد بود؛ هم‌چنان ‌که «اهل‌بیت» به‌صورت عام‌تر در زندگی و مرگ‌، در اخلاق و جهاد، در کمالات انسانی و چگونه زیستن و چگونه مردن برای ما سرمشق‌اند. از خواسته‌های ماست که حیات و ممات ما چون زندگی و مرگ محمد و آل محمد باشد:
«اللهم اجعل محیای محیا محمدٍ و آل محمد و مماتی محمدٍ و آل محمد»
امام حسین ‌علیه‌السلام‌ حرکت خویش را در مبارزه با طاغوت عصر خودش برای مردم دیگر سرمشق می‌داند و می‌فرماید:
«لَكُمْ فِىَّ اسْوَه‌»
 
 
الگو
حجت الاسلام علوی
مبانی مدیریت عاشورایی
زیر خیمه حسین