بلند صلوات

🔰بلند صلوات!

🔻تعریف
صلوات بلند «تعریف» نمی‌خواهد، «فرستادن» می‌خواهد: «اللَّهُمَ‏ صَلِ‏ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ‏ مُحَمَّد»

🔻پیشینه
مجالس و مساجد ما تا یادشان هست چاوشی خوان‌هایی را سراغ دارند که مردم را به بلند صلوات فرستادن تشویق می‌کردند.

🔻ریشه معنوی
رسول خدا فرمودند: به من به آوای بلند صلوات‏ بفرستيد، زيرا كه آن، نفاق را برطرف كند.

🔻کاربرد
دورکردن نفاق، سیاهی و ختم غائله! در مواردی برای خراب کردن مجلس هم به کار می‌رود! (مثل مراسم مدرسه فیضیه قبل از انقلاب حضرت امام خمینی. البته حالا که بحث به اینجا رسید باید گفت صلوات در مواردی باعث آغاز یک غائله هم شده است! جهت مطالعه بیشتر به پاورقی کتاب مراجعه شود)

🔻نقد/ پیشنهاد/ مثل‌های مشابه
به روش‌های مختلف و شیرینی می‌توان صلوات گرفت؛ مثلاً «بارها گفت... صلوات!» به همین سادگی! یا «اموات را غافلگیر کن با یک صلوات!»، یا «یار پیمانه کش ما که روانش خوش باد/ بارها گفت... صلوات!»، «تا زنده هستی نمیری! صلوات!»، «همین که عکس گل محمدی در حوض افتاد همه ماهی‌ها صلوات فرستادند!»، «هدیه محضر ائمه‌ای که شماره عددشان اول است صلوات!»، «بشکند دست رزمندگان اسلام، دست اسرائیل را! صلوات!»، «نابودی علمای اسلام محاله! صلوات!»، «نابودی علمای اسلام به خطر بیفتد صلوات!»، «سلامتی شهدا صلوات!»، «لال مادرزاد نمیری! صلوات!»، «تا آخر عمر نمیری! صلوات!»، «سلامتی آقای الف، بالاخص آقای ب صلوات!» و...
دنیایی است مبحث صلوات و صلوات فرستادن و صلوات گرفتن! از منظر ادبی تا ریاضی، از شعر تا شعار، از شوخی تا جدی و... قابل بحث است... این عنوان حقیقتاً یک کتاب مستقل می‌طلبد؛ کتابی بس جذاب و شورانگیز و کاربردی!

📚 #احلی_من_المثل (با اندکی تلخیص)
#حجت_الاسلام_علوی
#نشر_جمکران
@tanhaelaj